Dela nyhet
Match borta mot Glumslöv
6 sep 2021 0 kommentarer

På söndag 13.30 begav vi oss mot Glumslöv och vi var äntligen laddade för match. Förra helgens match blev uppskjuten pågrund av sjukdom. Men denna helg åkte vi 12 tjejer och kanske var dem extra taggade eftersom vi missade match förra helgen, eller så åt dem riktigt bra frukost, för taggade var dem! Väl framme i Glumslöv körde vi igen uppvärmningen, Emilia som var kapten höll galant i uppvärmningen och tjejerna kom igång ordentligt. Målvakten för dagen var Selma, och hon gjorde det exemplariskt.
Innan matchen försökte jag peppa igång tjejerna och påminna dem att allt vi gör, gör vi tillsammans. Vi går ut och spelar 60 minuters match. Vi ger oss inte efter 5 min oavsett vad de är för resultat. Vi bestämde oss innan matchen att vi inte skulle låta Glumslöv vinna utan att dem skulle få ha de tufft!
Vi startade första period med 1 mål utav Thea efter ca 1 minut! Exakt det vi pratade om gick tjejerna in och gjorde, exakt enligt regelboken.
vi fortsatte sätta en bra grund och kämpa på ordentligt, tillslut satt 2-0 utav Emilia!
vi hade extremt hög press och tjejerna jobbade som ett lag.
i tredje period lyckades Thea sätta ännu ett mål och vi ledde nu med 3-0. Sista 5 minuterna började vi tappa lite, och slarva lite. Jag tror vi alla blev lite väl exhalterade för vår första vinst! Glumslöv kämpade på och lyckades sätta både 3-1 och 3-2. Vi kämpa på sista tiden och när domaren blåste av, kunde vi glädja oss utav en fantastisk fotbollsmatch och en vinst!
alla tjejer skötte sig riktigt bra, och vi ser framemot nästa match!
Maya
Kommentarer